Dzień Strażaka

Każdy chłopiec, nawet mały,
gdy jest zręczny, dzielny, śmiały
i jest dobrym przedszkolakiem,
może kiedyś być strażakiem.
K. Różecki

Zawód strażaka wiąże się z renomą oraz wszechobecnym szacunkiem. Ich praca to nie tylko gaszenie pożarów, ale również pomoc przy wypadkach drogowych.

Kto może zostać strażakiem?

Strażakiem może zostać osoba, która cechuje się odpowiednim stanem zdrowia i kondycją fizyczną. Ponadto strażak musi być odważny, opanowany i powinien zachować tzw. zimną krew w sytuacjach stresujących. Podczas akcji ważna jest umiejętność współpracy z członkami załogi. Często strażak musi umieć podejmować szybko decyzję, bo w ratowaniu ludzkiego życia ważna jest każda sekunda. Kolejną ważną cechą strażaka jest poświęcenie dla innych i bezinteresowna pomoc w przypadku ochotniczej straży pożarnej.

Posłuchaj piosenki „Strażak to bohater”

„Strażak to bohater”
(sł. i muz. A. Jędrzejewska-Stachura)

I.
Gwałtu, rety, co się dzieje? Ogień wielki płonie w lesie,
a wiatr silny przy tym wieje i zniszczenie, i dym niesie.
Co tu robić? Kogo wołać? Straż pożarna wnet przybywa
gdy do ognia ugaszenia ktoś pomocy głośno wzywa.

II.
Pędzi wielki wóz strażacki i syreny alarmują,
by do ognia się nie zbliżać – wszystkich ludzi informują.
Taki strażak to bohater – chociaż dym go szczypie w oczy,
ryzykuje życie stale, z ogniem walkę musi toczyć.

Zobaczcie jak wygląda praca bohaterskich strażaków. Pomagają w ciągu dnia i w nocy, kiedy ktoś wezwie pomocy!

Uwaga z ogniem to nie jest zabawa. Już znamy tę piosenkę. Zaśpiewaj i zapamiętaj numer telefonu – 998.

Czy dzieci mogą bawić się zapałkami? Czy ognisko w lesie to dobry pomysł? Pali się! To piosenka dla dzieci o Straży Pożarnej.

Opowiedz co się dzieje na obrazku. Policz wszystkich strażaków.

Strażak , jego mundur i wyposażenie potrzebne w pracy.

Ochotnicza straż pożarna (OSP) to wyposażona w specjalistyczny sprzęt jednostka ratownicza, przeznaczona w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi, wypadkami drogowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami .

Pamiętamy numery ratunkowe i ogólnoeuropejski numer alarmowy.

Zachęcam do namalowania, narysowania lub wykonania dowolnej pracy plastycznej tematycznie związanej ze strażakiem i jego pracą.