Jajko

Dziś zapraszam Was do eksperymentów, w których najważniejsze będzie… Drodzy Rodzice przeczytajcie dzieciom poniższe zagadki.

„Co to takiego, odgadnijcie drodzy, są z wierzchu białe, a żółte w środku. Gdy je ugotować, dziwy się dzieją, bo zamiast mięknąć, one twardnieją?”

„Ma skorupkę, tak jak orzech, ale bardzo, bardzo cienką, na śniadanie zjeść je możesz, raz na twardo, raz na miękko.”

Bajka o jajkach – tajemnicza kuchnia

Odpowiedz na pytania:
– Skąd się biorą jajka?
– Jakie zwierzęta wykluwają się z jajka?
– Jakie potrawy można przygotować z jajek?
– Czyje jajko jest największe, a czyje najmniejsze?

A poniżej kilka zabaw i eksperymentów właśnie z jajkiem. Dobrej zabawy!

1. „Zakręcone jajko, czyli jak odróżnić jajko surowe od ugotowanego”. Wspólnie z rodzicem przeprowadź eksperyment. Przygotujcie 1 jajko surowe i 1 ugotowane na twardo, a następnie zakręćcie nimi. Co zauważyłeś/łaś?

2. Sprawdźmy teraz jak zbudowane jest jajko. Jaki kształt ma jajko? (owal) Jakiego koloru jest skorupka? Czy jest twarda, miękka, delikatna? Wspólnie z rodzicem obierz ugotowane jajko, przekrój je na pół, a surowe jajko wybij na talerz. Z jakich części składa się jajko? (skorupka, błonka, białko, żółtko

3. Zabawa zręcznościowa „Przenoszenie jajek na łyżce”. Potrzebujesz łyżkę, piłeczkę i wędrujemy z jajkiem, po drodze omiń przeszkody np. rozłożone poduszki.

4. „Gdzie schowała się głoska – j” – poszukaj w mieszkaniu przedmiotów, które w nazwie maja głoskę j.

Dla chętnych propozycja innych eksperymentów z jajkami.

Co było pierwsze? Kura czy jajo?

Zmień kolory pisanek według podanego kodu. Pokoloruj odpowiednio rysunki jajek.