Lego zabawa
Dzisiaj prezentuję kilka pomysłów na świetne zabawy matematyczne w wykorzystaniem klocków lego i innych przedmiotów, które z pewnością macie w domach- takie proste zabawy, rozwijają u dzieci podstawowe kompetencje matematyczne.
Zabawa symetryczna:
Do zabawy wystarczy kartka przedzielona na pół oraz różne przedmioty, które macie w domu w parach (po 2 sztuki, np. łyżeczki, klocki, autka itp.). Zabawa polega na układaniu przedmiotów wzdłuż osi symetrii lub inaczej w odbiciu lustrzanym.
Warto dziecku przy okazji takiej zabawy pokazać jak ułożone przedmioty wyglądają w lustrzanym odbiciu. Dla młodszych dzieci układamy początkowo po 3-4 przedmioty i odtwarzamy ten sam wzór z drugiej strony. Starszym dzieciom stopniowo zwiększmy liczbę przedmiotów, lub wykorzystujemy do zabawy tylko klocki LEGO w różnych kolorach i wielkościach.
Transfer klocków- zabawa motoryczna
Wystarczą dwie kartki, pudełka lub koszyczki, a do tego klocki i dwa patyczki lub drewniane pałeczki, za pomocą których dziecko przenosi klocki z jednego miejsca w drugie niczym mały dźwig.
Taka wspólna zabawa szczególnie podoba się młodszym dzieciom, uczy je precyzji ruchów, cierpliwości, i trenuje rączki i palce do nauki pisania. To bardzo ciekawa zabawa, która świetnie trenuje rączki dzieci.
Odtwarzanie szeregów i sekwencje kolorystyczne.
Nauka przez zabawę to najbardziej efektywny sposób przekazywaniu dziecku wiedzy i pojęć o otaczającym nas świecie.
To propozycja dla nieco starszych dzieci: 4-5 latków. Wprowadzamy pojęcie sekwencji i powtarzalności wzoru. Układamy szereg z trzech różnych kolorów klocków, trzymając się powtarzalnej sekwencji kolorystycznej np.: niebieski, czerwony i żółty klocek… dziecko stara się odtworzyć wzór lub kontynuować go w tej samej sekwencji.
Kolejnym krokiem może być samodzielne tworzenie przez dziecko kolejnych sekwencji kolorystycznych z klocków, a z kolei my próbujemy je odtworzyć.
Dodawanie i sortowanie kolorystyczne klocków– sortowanie klocków kolorami na odpowiednie kartki, a następnie utrwalanie ich nazw po polsku i angielsku.
Kolorowanie i odtwarzanie wzoru z szablonu
Do tej zabawy przygotowałam dla was czarno-białe szablony przypominające klocki do wydruku (w galerii poniżej).
Szablony drukujemy, kolorujemy i wycinamy w dowolnych kształtach. Jeśli nie chcecie kolorować, można je łatwo wypełnić kolorami na komputerze w Paincie.
Zadaniem dziecka jest odtworzenie wzoru kolorów i układu klocków zgodnie z szablonem. To świetna propozycja dla dzieci. Uczy je obserwacji, skupienia uwagi, analizy i odtwarzania. W zaawansowanej zabawie możemy łączyć układy z kilku szablonów.