Archiwum Online Grupa Krasnale

Przygotowania do świąt

Tradycje wielkanocne.

Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. W Niedzielę Palmową do kościoła przynosi się Palemki. Idzie się wtedy z palmą, najlepiej własnoręcznie wykonaną, żeby ją poświęcić w kościele. Potem tę palmę przechowuje się przez cały rok. Wielki Tydzień to czas przygotowań do Wielkanocy. Cały czas pamiętamy jednak o modlitwie i przestrzeganiu postu. W Wielki Piątek odwiedzamy i modlimy się przy ustrojonym grobie Pana Jezusa oraz malujemy jajka do święcenia. Najczęściej jajka maluje się na różne odcienie czerwieni w łupinach cebuli. W Wielką Sobotę następuje święcenie pokarmów, a jeszcze wcześniej święcenie ognia na dziedzińcu kościoła. Pokarmy święci się w udekorowanych baziami barwinkiem i białymi serwetkami koszyczkach. Są to: chrzan, sól, kiełbasa, babka, pisanki, chleb i cukrowy baranek. Poświęconych pokarmów nie wolno jeść do wielkanocnego śniadania czyli do Wielkiej Niedzieli. Przed uroczystym śniadaniem dzielimy się jajkiem (święconym) i składamy sobie życzenia. Niedzielę Wielkanocną spędza się zazwyczaj w gronie rodzinnym, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny po uprzednim uczestnictwie we mszy św. odwiedzamy krewnych i przyjaciół. W drugi dzień świąt jest śmigus-dyngus to znaczy polewanie się wzajemne perfumami, innymi pachnidłami lub po prostu wodą. Podczas świąt na stołach królują: żurek lub barszcz biały, pieczone mięsa, baby i mazurki oraz jajka w najróżniejszych postaciach. Jarek Krawczak

Wielkanocna wyliczanka

Królik, pisklak i pisanka. Raz, dwa, trzy.

Cukrowego mam baranka. Raz, dwa, trzy.

Chrzanu laska, soli szklanka. Raz, dwa, trzy.

Co w koszyku niesiesz Ty?

Widzę malowane jajka. Raz, dwa, trzy.

Ja mam chlebek do śniadanka. Raz, dwa, trzy.

Mam też szynkę i kiełbasę i słodyczy całą masę.

To już koniec odliczania, czas zasiadać do śniadania. Raz, dwa, trzy.

Autor: Agata Dziechciarczyk

Wielkanocne idą święta

Czy wiecie o co kłócił się z kurczaczkiem cukrowy baranek? Jeśli jesteście tego ciekawi, posłuchajcie wielkanocnej piosenki.
Otocz pętlą te same baranki tworząc dla nich zagrodę. Których baranków jest więcej? Dorysuj przy każdym baranku trawkę i kwiatuszka.
Wypełnij kolorami -rysuj, wyklej plastelina, a może masz inny pomysł?
Policz duże i małe literki ” o” jak owieczka. Zapisz wynik.

Baranek – propozycje pracy plastycznej
Dziś baranki czyli powoli przygotowujemy się do świąt.
Poszukajcie trochę waty, płatków i patyczków kosmetycznych, i stwórzcie mięciutkiego białego baranka. Może być również bibuła lub chusteczki higieniczne, serwetki, popcorn ,paski papieru, zwykła biała kartka. Cokolwiek co jest białe i można stworzyć baranka. Udanej zabawy.

Jeśli masz ochotę to wykonaj ćwiczenie graficzne i pokoloruj baranka.