Skarby Ziemi

Turbo rozgrzewka

Jeden raz klaśnij głośno. Drugi raz ugnij nogi. Spróbuj dotknąć sufitu, a teraz podłogi. Tu jest ręka, a tu noga. Tutaj sufit, tu podłoga – wykonuj ćwiczenia zgodnie z tekstem.

Poszukiwania skarbów ziemi.

Ziemia skrywa w swoim wnętrzu wiele bogactw. Są to np. kamienie szlachetne, minerały, sól, węgiel, ropa naftowa. Są pod ziemią, więc ciężko się do nich dostać. Jakie to szczęście, że na zewnątrz Ziemia też jest pełna skarbów ?Mogą to być kwiaty, chmury, liście, owady… Wyruszmy z dziećmi na ich poszukiwanie podczas spaceru po okolicy lub po podwórku. Dziecko/ ci/ wyposażamy w listę skarbów do odnalezienia i ołówek. Niektóre ze skarbów można zabrać do domu i zamoczyć w farbie, a później odcisnąć na kartce lub przykleić.

Zabawy z wodą

Co pływa, a co tonie”

Do miski z wodą dzieci kolejno wrzucają: spinacz biurowy, papier, kamień, kawałek drewna, następnie wrzucają styropian, skorupkę od orzecha, piórko, piłeczkę pingpongową – omawiają co się dzieje z tymi przedmiotami i dlaczego tak się zachowują;

Co się rozpuszcza, a co nie”

Przygotuj 4 szklanki i różne produkty: sól, kaszę, cukier, mąkę. Dzieci wsypują produkty do wody, mieszają łyżką i odstawiają szklanki przy produktach. Dzieci opowiadają, co się stało z wodą i z produktami.

„Dlaczego nie ma zgody na marnowanie WODY?” Obejrzyj bajkę i pamiętaj o zasadzie oszczędzania wody w życiu codziennym.

Pokoloruj