Doświadczenia jak mydło działa na wirusa!

Pozostajemy w temacie higieny – mycia rąk. Wczoraj mieliście okazję zapoznać się z bajka o wirusie w koronie. Dzisiaj proponuję, zróbcie proste doświadczenia. Dzieci bardziej zrozumieją o co chodzi z tymi zarazkami, wirusami i jak to z nimi jest. Gwarantuję, że zabawa uświadomi dzieciom jak ważne jest mycie rak, mogące znacznie zmniejszyć ryzyko infekcji.

1. Aby wykonać doświadczenie potrzebny będzie brokat ewentualnie mąka. Fajnie jeśli przy wykonaniu pierwszego doświadczenia będzie Was więcej 🙂

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba

Posyp dłoń brokatem. Uściśnij dłoń dziecka, dziecko niech uściśnie dłoń kolejnej osoby i kolejnej aż brokat przestanie się odbijać. W ten sposób pokażesz swojemu dziecku jak łatwo i daleko zarazki się przenoszą.

Po wykonaniu doświadczenia pójdźcie do łazienki umyć ręce, zobaczycie jak długo trzeba myć ręce, żeby wszystkie drobinki brokatu/wirusa zostały usunięte. Dziecko będzie świadkiem jak trudno zmyć zarazki. Przy okazji ćwiczysz prawidłowy sposób mycia rak.

2. Drugie doświadczenie pokaże Wam jak istotne jest użycie mydła przy prawidłowym myciu rak. Uświadomi dzieci, że mydło skutecznie usuwa zarazki.

Do miski nalej wodę. Wsyp pieprz mielony lub majeranek. Poproś dziecko niech zanurzy palec w wodzie. Pieprz/zarazki od razu przykleja się do palca i na nim pozostaną. Teraz palec zanurz w płynnym mydle i znów zanurz palec w missce z woda i pieprzem. Co się stało? Tak pieprz/zarazki uciekają od palca. Teraz już wiesz, jak ważne jest mydło i higiena.