Mąka :)

Dzień dobry.

W dalszym ciągu walczymy w wirusem i przyjdzie nam jeszcze trochę czasu spędzić z dziećmi w domu. Sama jestem mamą kilkulatków i wiem, że trzeba się mocno nagłówkować, co zrobić, aby dziecko nie siedziało cały dzień przed telewizorem. Co sprawdza się u mnie? Najczęściej są to najprostsze sposoby. Dzisiaj wystarczy tyko mąka, a mamy jej dużo w zapasie.

Od razu uprzedzam! – Nie da się podczas tych zabaw nie pobrudzić. Siebie i najbliższego otoczenia, no ale cóż … Dla chwili spokoju oraz frajdy dzieci zrobimy wszystko.

1. Daj dziecku mąkę i kilka naczyń oraz łyżeczki, miarki. Wszystko, co może przydać się do przesypywania, nabierania. Moje dziewczyny długo trwają w takiej zabawie.

Często starsza córka prosi o wodę. Bawi się w gotowanie. Łączy suche produkty z wodą, miesza, przelewa, gotuje tak jak mama. Zapewniam długie chwile w zabawie.

2. Jeśli jesteśmy już przy temacie wody i łączenia produktów, nasuwa się pomysł na masę solną.

Masę solną robimy w proporcjach 1:1. 1 szklanka mąki i 1 szklanka soli + trochę wody. Suche produkty wymieszać z wodą do uzyskania jednolitej masy.

Z otrzymanej masy dzieci mogą robić wszystko. Wykrawać, lepić. Świetnie sprawdzą się tu foremki do ciastek. Możecie też zrobić odciski stópek i rąk. Następnie figurki, odciski można „upiec”/ wysuszyć w piekarniku i na następny dzień pomalować farbami. Mamy zabawę na dwa dni J

3. Kolejnym pomysłem na zabawę z mąką, TYLKO mąką –  jest robienie „gniotków”. Na pewno w domu znajdziecie Państwo jakieś balony. Wystarczy je tylko napełnić mąką ziemniaczaną, związać i zabawka gotowa. Dla chętnych można dorysować markerem oczy i buzię, ewentualnie włosy z włóczki.

Porada: Przy napełnianiu, świetnie sprawdza się lejek.

4. Grafomotoryka – do podłużnego naczynia wsyp mąkę. Piszcie poznane litery, cyfry i kształty palcem lub patyczkiem. Aby mieć czyste pole wystarczy delikatnie potrząsnąć pojemnikiem i wyrównać zawartość.

5. Archeolog – Do pojemnika wsyp mąkę, wrzuć drobne zabawki i zasyp je mąką. Delikatnymi podmuchami lub pędzelkiem niech dziecko ich szuka.

6. Mąkolina – z połączenia mąki pszennej z olejem  – w proporcjach : 4 szkl mąki i pół szkl oleju – tworzy się masa przypominająca swoja konsystencją piasek. Dodaj foremki i zabawa jak w piaskownicy.

Miłej zabawy i uśmiechu przy sprzątaniu. Pozdrawiamy