Pisanki

Ważnym symbolem Wielkanocy są pisanki. Tradycja malowania jajek jest znana od starożytności. Do farbowania jaj używano: łupinek cebuli, młodego owsa, szpinaku, kory drzew. W niektórych regionach Polski wydrapywano wzory na pomalowanych skorupkach, malowano rozgrzanym woskiem, oklejano jajka sitowiem, wycinankami z papieru, tkaniną. Jajka z czasem zaczęto święcić, traktując je jako symbol rodzącego się życia.
Pisankom przypisywano magiczne właściwości, np. dotykano nimi grzbietów bydła, aby było zdrowe i płodne; toczono je wzdłuż zagonów oziminy, żeby zapewnić urodzaj. Traktowano je także jako dar, który miał przynieść wszelką pomyślność osobie obdarowanej. Młode kobiety dostawały często pisanki marcepanowo-czekoladowe z pierścionkiem. Ludzie bogaci obdarowywali się drogimi pisankami ze złota, przyozdobionymi kamieniami szlachetnymi (najsławniejsze to wykonane przez francuskiego jubilera Fabergé). Pisanki służyły też do zabawy zwanej taczankami – turlało się po stole malowane jajka, zderzając je ze sobą. Wygrywała osoba, której pisanka się nie potłukła.

Posłuchajcie piosenki o pisankach.


Popatrzcie na poniższe obrazki, które się pomieszały. Spróbujcie wskazać w jakiej kolejności powinny być ułożone, który powinien być pierwszy, drugi, trzeci itd. Opowiedzcie historyjkę według właściwej kolejności obrazków.

Połączcie w pary takie same zestawy pisanek.


Posłuchajcie piosenki o kurce, która malowała pisanki. A może nauczycie się tej piosenki.

„Kurka i pisanki”
1. Pewna mała, biała kurka
ukręciła pędzel z piórka.
Zniosła jaja o poranku
i maluje je na ganku.
Ref.: Ajajaj, ajajaj i pisanki robi z jaj. x4
2. Sto kolorów nałożyła,
listeczkami ozdobiła.
Przy tym cieszy się i skacze,
ko-ko, ko-ko głośno gdacze.
Ref.: Ajajaj, ajajaj i pisanki robi z jaj. x4


Spójrzcie na pierwszy przykład. Spróbujcie zapisać działania, do kolejnych zestawów pisanek.


Narysujcie takie same wzory na pisankach z prawej strony, jakie widzicie po lewej stronie.


Policzcie pisanki po lewej i po prawej stronie, wpiszcie odpowiednie liczby, a potem postawcie między nimi znak < lub >.


Pokolorujcie pisankę według podanego kodu.


Policzcie i pokolorujcie.