Wielkanocna gimnastyka buzi i języka

Przed ćwiczeniami umyjcie ręce. Przygotujcie małe jajka styropianowe jeśli macie lub kawałek bibułki albo cieniutkiego papieru.
Zapraszamy do ćwiczeń z panią Magdą (oglądamy i ćwiczymy do 11 minuty).
Możecie wykonać również inne ćwiczenia logopedyczne, propozycje umieszczamy pod filmem.


Ćwiczenia artykulacyjne – pieczemy babę wielkanocną z zajączkiem

  • Zamieniamy buzie w miski – otwieramy i zamykamy buzie,
  • Wkładamy do miski mąkę – wysuwamy i chowamy język,
  • Rozbijamy jajka – robimy górkę z języka, (kląskamy tyle razy ile wbijamy jajek)
  • Wlewamy mleko – robimy miskę z języka ,
  • Dokładamy rodzynki – liczymy językiem górne zęby,
  • Mieszamy ciasto – ruszamy zamkniętymi buziami ,
  • Wkładamy ciasto do piekarnika – otwieramy i zamykamy buzie,
  • Ciasto nam pięknie rośnie – buzie powoli zamieniamy w baloniki i zatrzymujemy powietrze, a następnie je wypuszczamy,
  • Posypujemy cukrem pudrem – mówimy: ccccccccccccccc……..


Małe ćwiczenie oddechowe o wielkim znaczeniu – recytacja krótkiego, rymowanego tekstu na jednym oddechu. Wierszyki na jednym oddechu są bardzo popularną i niezwykle lubianą przez dzieci zabawą. Można zaproponować na przykład wpisywanie rekordów: do ilu uda się policzyć najwięcej każdego dnia. Zapraszamy dzieci i rodziców do ćwiczeń z wielkanocnym wierszykiem pt: „Kura”
Nabieramy powietrze nosem i na jednym oddechu mówimy tekst:

Siedzi kura w koszyku, liczy jaja do szyku: jedno jajo, drugie jajo, trzecie jajo…
I liczymy do tylu, do ilu potrafimy najwięcej:)


Bajeczka logopedyczna „Wielkanoc pana Języczka. Rodzic czyta bajkę a dziecko w tym czasie wykonuje ćwiczenia.
Zbliża się Wielkanoc. Trwają przygotowania do świąt. Pan Języczek postanawia upiec ciasto. Najpierw do miski (robimy z języka „miskę” – przód i boki języka unosimy ku górze, tak by na środku powstało wgłębienie) wsypuje mąkę i cukier, dodaje masło (wysuwamy język z buzi, a potem go chowamy, przesuwając nim po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu). Następnie rozbija jaja (otwierając szeroko buzię, kilkakrotnie uderzamy czubkiem języka w jedno miejsce na podniebieniu). Wszystkie składniki miesza („mieszamy składniki” – obracamy językiem w buzi w prawo i w lewo) i mocno uciera. Ciasto już się upiekło. Pan Języczek właśnie je ozdabia- polewa czekoladą (przesuwamy czubkiem języka po podniebieniu w przód, w tył i w bok), obsypuje rodzynkami i orzechami (dotykamy językiem każdego zęba najpierw na górze, a potem na dole).
Pan Języczek robi sałatkę warzywną. Kroi warzywa („kroimy” – wysuwamy język z buzi i wykonujemy nim szybkie ruchy w kierunku nosa i brody), dodaje majonezu, miesza, a potem próbuje. Sałatka jest pyszna (oblizujemy wargi ruchem okrężnym).
Następnie pan Języczek maluje jaja – powoli wkłada je do kubeczków z barwnikami (przesuwamy język po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu). Wyciąga pomalowane i dmucha, żeby szybciej wyschły (wdychamy powietrze nosem, wydychamy buzią). Potem rysuje na jajach wzorki – kropki (dotykamy językiem różnych miejsc na podniebieniu) i kółka (oblizujemy wargi ruchem okrężnym).
Zaplata jeszcze koszyczek wielkanocny (kilkakrotnie dotykamy językiem górnej wargi, prawego kącika ust, dolnej wargi i lewego kącika ust) i już wszystko do świąt przygotowane. Cieszy się pan Języczek (uśmiechamy się szeroko, nie pokazując zębów), bo może już świętować.


Wielkanocny zajączek – prosta zabawka oddechowa

Opis jak wykonać zajączka do ćwiczeń krok po kroku znajdziecie tutaj: https://domologo.pl/logopedia/cwiczenia/cwiczenia-oddechowe/wielkanocny-zajaczek-zabawka-oddechowa/