Biedroneczki są w kropeczki

Kochani, wczoraj zapoznaliście się z wyglądem niektórych małych mieszkańców łąki. Dzisiaj pobawimy się z biedronką 🙂

  1. Posłuchaj wiersza:

Odpowiedz na pytania:

  • Kto przyszedł do biedronki?
  • Co żuk miał na głowie?
  • Gdzie żuk chciał zabrać biedronkę?
  • Dlaczego biedronka nie chciała iść z żukiem?
  • Z kim wzięła ślub biedronka?
  • Jak wygląda biedronka?

2. Biedronki to małe owady, zazwyczaj mają okrągły kształt. Kolor pancerza, czyli osłony skrzydeł, najczęściej jest czerwony, ale może być też pomarańczowy lub żółty i ma czarne plamki (kropki). Nieprawdą jest, że ilość kropek oznacza wiek biedronki 🙂 Biedronka zaraz po urodzeniu nie ma kropek, pojawiają się one około godziny później. Biedronki potrafią latać – w ciągu sekundy machają skrzydełkami aż 85 razy! Swoje przednie nogi biedronka używa do czyszczenia głowy i czułek. Biedronki są pożyteczne (zjadają mszyce – szkodniki niszczące rośliny), dlatego nie wolno im robić krzywdy. Pamiętajcie o tym.

Biedronki składają jaja, z których wykluwają się larwy. Larwy od samego początku dużo jedzą i szybko przybierają postać dorosłej biedronki:

3. Narysuj 7 biedronek i 7 listków. Na każdej biedronce przyklej lub narysuj kropki: na pierwszej jedną, na drugiej dwie i tak dalej, aż do siedmiu. Na listkach napisz cyfry: na pierwszym -1, na drugim – 2 i tak dalej. Teraz połóż biedronkę z dwoma kropkami na listku z cyfrą 2. Postaraj się dopasować odpowiednio wszystkie biedronki do odpowiedniego listka.

4. Jeśli masz na podwórku małe kamienie przynieś kilka i pomaluj farbą lub pisakiem na czerwono. Dorysuj kropki i masz swoje własne, piękne biedronki. W ten sposób możesz wykonać też inne owady lub kwiaty. Teraz możesz wykorzystać je do ćwiczeń w liczeniu, porównywaniu wielkości, podziału na zbiory, porównywaniu liczebności itp.

5. Kodowanie:

6. Wytnij oznaczone biedronki i wklej w odpowiednie miejsca:

7. Poprowadź owady do kwiatów:

8. Połącz wg wzoru i pokoloruj biedronki:

Miłego dnia 🙂