Ćwiczymy sprawność manualną

Rodzice, odpowiedni poziom sprawności manualnej w znacznym stopniu warunkuje powodzenie dziecka w szkole. Głównym celem ćwiczeń sprawności manualnej jest usprawnianie motoryki rąk, tzn. płynności, elastyczności i precyzji ruchów zwłaszcza mięśni dłoni, palców i nadgarstka, rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej niezbędnej przy nauce pisania, kształcenie systematyczności i wytrwałości w pracy. Ważne jest, aby u dzieci ćwiczyć sprawność manualną od najmłodszych lat.

Oto kilka propozycji:

1. „Rybak” – zadaniem dziecka jest wyłowienie kolorowych kulek (zamiast kulek można użyć plastikowe zakrętki, zamiast łyżki – spinacze do bielizny)

2. „U fryzjera”

3. „Narysuj tak samo”

4. „Kolorowe patyczki” (zamiast patyczków można użyć kolorowych pasków z papieru)

5. „Skaczące zapałki”