Doświadczenia z wodą

Dzieci bardzo lubią wszelkiego rodzaju zabawy z wodą – już samo przelewanie z jednego naczynia do drugiego dostarcza im wiele radości. Dlatego dzisiaj kilka pomysłów na doświadczenia i eksperymenty z wodą.

1. Co pływa, a co tonie? –  do miski z wodą wrzucamy różne przedmioty i obserwujemy ich zachowanie w wodzie. Możemy wykorzystać małe rzeczy, np. moneta, korek, kawałek gąbki, zakrętka od butelki, kamyk,ołówek itp.
  2. Rozpuszczalność substancji w wodzie – przygotowujemy kilka szklanek z wodą. Wlewamy lub wsypujemy przygotowane substancje i sprawdzamy ich zachowanie w cieczy. Może to być: olej, mąka, farbka, kwasek cytrynowy itp.
  3. Wulkan – potrzebne będą: plastikowa butelka, ocet, płyn do mycia naczyń, soda, chusteczka higieniczna.

Butelkę napełniamy do połowy octem i dolewamy trochę płynu do mycia naczyń (można zabarwić farbką), ostrożnie mieszamy składniki, butelkę stawiamy na środku miski, bierzemy 3 łyżeczki sody oczyszczonej i wsypujemy na środek chusteczki. Zwijamy ją i skręcamy końce, wrzucamy zawiniętą chusteczkę do butelki. Po kilku minutach z butelki powinna wydobyć się piana.

4. Uzyskiwanie barw. Potrzebne będą: mazak, szklanka, kilkucentymetrowy pasek papieru (może być papier na ksero), ocet.

Do szklanki nalewamy 1 cm octu (1 cm od dna). 2 cm od końca paska zaznaczamy kreskę naszym mazakiem. Następnie pasek wkładamy do szklanki z octem (stroną oznaczoną mazakiem) i obserwujemy rozszczepianie się barw na pasku.

5. Zaczarowany balon. Materiały: zimna butelka, balon, miska z ciepłą wodą.

Pustą butelkę wkładamy do lodówki na ok. godzinę. Po godzinie wyjmujemy butelkę i nakładamy na jej szyjkę balon. Na ok. 2 min. Wkładamy butelkę do ciepłej wody. Balon nadmuchuje się jak po dotknięciu czarodziejską różdżką.

6. Jajko. Należy przygotować jajko, ocet, butelkę o wąskiej szyjce (np. po Kubusiu). To doświadczenie wymaga więcej czasu i cierpliwości – na kilka dni przed wykonaniem doświadczenia należy jajko włożyć do szklanki z octem, który zmiękczy skorupkę. Potem delikatnie uciskając, ostrożnie przesunąć je przez szyjkę butelki lub pierścionka a następnie polać jajko zimną wodą. Przybierze ono naturalny kształt i twardość.

Na koniec chyba najciekawsza zabawa dla dzieci: Wspólne wykonywanie ekostatków z recyklingu i testowanie jak pływają to świetne spędzanie czasu na wiele godzin dla rodziny. Spróbujcie stworzyć własne parostatki, żaglowce i łodzie podwodne…

Powodzenia!