Ekologia w lesie

Dzisiaj Święto Ziemi – dzień, kiedy w sposób szczególny przypominamy wszystkim o tym, jak ważna jest ekologia. Zanim zaczniemy zajęcia – podejdź do okna lub wyjdź na balkon i złóż życzenia Ziemi. Zrób to tak, jak zawsze składamy życzenia urodzinowe kolegom i koleżankom w przedszkolu 🙂

A teraz zapraszam do spaceru po lesie. Wiesz, jak powinieneś się tam zachować? Przypomnij sobie:

• nie można hałasować
  • nie wolno rozpalać ognisk
  • nie wolno płoszyć zwierząt, ptaków
  • nie wolno niszczyć mrowisk
  • nie można łamać gałęzi drzew, krzewów
  • nie wolno śmiecić ( butelki ze szkła mogą być przyczyną pożaru).

A co można?

• spacerować
  • zbierać owoce leśne i grzyby
  • obserwować zwierzęta
  • bawić się nie szkodząc przyrodzie

Obejrzyj obrazki i opowiedz o dobrym i złym zachowaniu dzieci:

W lesie jest dużo drzew. Niektóre są wysokie, inne niskie, jedne mają liście, inne igły, ale wszystkie są bardzo potrzebne i musimy o nie dbać. Popatrz na ilustracje. Oto kilka rodzajów drzew, które możesz spotkać w lesie. Poproś rodzica, aby przeczytał ich nazwy. Podziel je na sylaby.

Jeśli Ty i Twoja rodzina macie ochotę – możecie iść na spacer do lasu. Spróbuj znaleźć te drzewa, które widziałeś na ilustracji. Może uda Ci się policzyć wszystkie drzewa w lesie? Obserwuj, czy widać już pączki listków, jak wyglądają paprocie i mchy, poszukaj drzewo pod którym leżą szyszki i zbierz ich 10. A może uda Ci się spotkać jakieś leśne zwierzątko?

Po powrocie z lasu czekają Cię zadania do wykonania. Wybierz te, które Ci się spodobają 🙂

1. Sam lub z pomocą rodzica wytnij 3 szablony drzew (z gazety, tektury, brystolu lub papieru ksero). Połóż drzewa na podłodze.
  • na pierwszym drzewie umieść 4 szyszki
  • na drugim drzewie umieść 2 szyszki
  • na trzecim drzewie umieść 1 szyszkę
  • na którym drzewie jest najwięcej szyszek?
  • a może potrafisz policzyć, ile szyszek jest razem?

(Ilość szyszek i drzew można dowolnie zmieniać biorąc pod uwagę umiejętności dziecka).

2. Połącz liść z jego cieniem

3. Wybierz jeden obrazek i pokoloruj go:

4. Dokończ rysować:

5. Rysuj po śladzie:

6. Sprawdź, czy masz w lodówce kapustę pekińską. Jeśli tak, możesz wykonać piękny las malując liście kapusty farbą i odciskając na papierze 🙂

Kiedy kartka będzie zapełniona drzewami możesz dorysować jagody, grzyby, leśne zwierzęta, ptaki… Praca na pewno będzie piękna 🙂