Jemy zdrowo

Dzień dobry, Motylki 🙂 W tym tygodniu porozmawiamy o zdrowiu i zdrowym odżywianiu. Na początek opowiem wam, co przydarzyło się pewnemu smokowi…

1. Smok Jacuś bardzo źle się czuje i boli go brzuch. Wczoraj był na urodzinach u Michałka i zjadł dużo słodyczy – ciastka, cukierki i dwa kawałki tortu! Był taki pyszny – truskawkowy 🙂 Pił napoje gazowane, a na kolację zjadł frytki i hamburgera. Jak myślisz, dlaczego Jacuś źle się czuje? Dlaczego nie można jeść dużo słodyczy i pić napojów gazowanych? W takim razie, co można jeść?

2. Poproś mamę lub tatę, aby przeczytali Ci wiersz S. Karczewskiego pt. Dla każdego coś zdrowego:

Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata,
w witaminy jest bogata!
Mleko, jogurt, ser, maślanka –
to jest twoja wyliczanka!
Chude mięso, drób i ryba
to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy,
kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie,
ten sam sobie skraca życie!

(wyjaśnienie niezrozumiałych słów jarzyny = warzywa,
razowiec = chleb z mąki razowej, chleb ciemny)

Odpowiedz na pytania, przypomnij sobie informacje, które znasz z przedszkola 🙂

– co powinniśmy jeść, abyśmy byli zdrowi?
– dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw?
– jakie znasz owoce i warzywa?
– o czym należy pamiętać spożywając owoce i warzywa?
– jakich produktów należy unikać?
– jak należy jeść posiłki szybko czy powoli?
– co najzdrowiej pić?
– czy wystarczy jak zjemy jeden raz dziennie?
– czy powinniśmy zdejmować z kanapek warzywa, sałatę wędlinę, sery i wędliny?
– czy w przedszkolu dostajemy zdrowe posiłki?

3. Posłuchaj piosenki, jeśli chcesz, możesz zatańczyć w jej rytm:

4. Popatrz na poniższy obrazek. To piramida zdrowego żywienia :

Piramida zdrowego żywienia pomaga nam ustalić te produkty, które są najbardziej potrzebne dla organizmu . Zaczynamy od dołu – czyli należy spożywać dużo wody oraz owoców i warzyw. Spójrz na piramidę i opowiedz, które produkty są zalecane w następnej kolejności, a których należy spożywać najmniej. Jakich produktów tu nie ma? To znaczy, że są niezdrowe i nie powinnyśmy ich jeść w ogóle.

Spójrz jeszcze raz na sam dół piramidy. Co robią dzieci? Aby być zdrowym nie wystarczy zdrowo się odżywiać, trzeba również ćwiczyć.

5. Teraz pobaw się w „Tak lub nie”: Rodzic będzie wymieniał nazwy różnych produktów. Jeśli to produkt zdrowy – klaszczesz trzy razy w ręce i mówisz „tak, tak, tak”, jeśli to produkt niezdrowy – klaszczesz trzy razy o kolana i mówisz „nie, nie, nie”. Przykładowe produkty: ryż, jabłko, baton czekoladowy, chipsy, ogórek zielony, ciastko z kremem, cytryna, coca- cola, ser biały, żelki, jajecznica, brokuł, burak, lizak.

Możesz się zamienić rolami z rodzicem, teraz ty mówisz nazwy produktów, a rodzic klaszcze 🙂

6. Jeśli jest ładna pogoda – idź na podwórko, pamiętaj o samodzielnym ubieraniu 🙂 Pomyśl, jaką zabawę ruchową najbardziej lubisz i zrób to. Możesz jeździć na rowerze, grać w piłkę, skakać na trampolinie, biegać… Uważaj tylko, aby zabawa była bezpieczna 🙂

7.

8.