Pracowity jak pszczółka

Dzień dobry 🙂 Znacie powiedzenie „Pracowity jak pszczoła”? Dzisiaj ty będziesz pszczółką, przed tobą dużo pracy 🙂

  1. Obejrzyj film „Sekretne życie pszczół”:

2.

Poznajmy pszczoły bliżej. Pewnie zastanawiasz się , dlaczego pszczoła żądli, jak długo żyje, albo czy jak to się dzieje, że bzyczy. Poniżej odpowiedzi 🙂

Dlaczego pszczoła żądli?

Pszczoła nie żądli bez przyczyny – reaguje na nagłe poruszanie się, bieganie w pobliżu pasieki, intensywne zapachy. W przypadku użądlenia należy żądło natychmiast zdrapać np. paznokciem, celem uniknięcia przedostania się większej ilości jadu (jad to bezbarwna wydzielina gruczołu jadowego pszczoły) do organizmu.

Ile pszczół jest w ulu?

W okresie lata w bardzo silnych rodzinach jest ich 70 – 80 tysięcy. Jesienią w przeciętnej rodzinie pszczół jest ich od 20 -25 tysięcy.

Ile pszczół potrzeba do wyprodukowania 450 g miodu?

Aby napełnić 450 g słoiczek miodu 10 pszczół musi pracować przez cale swoje życie.

Jak długo żyją pszczoły?

Pszczoły robotnice:

wiosenne i letnie żyją średnio 36 – 40 dni;

jesienne mogą żyć 6 – 9 miesięcy.

Matka od 3 – 5 lat.

Trutnie około 3 miesięcy.

Ile pszczoła ma skrzydeł?

Do poruszania w powietrzu służą pszczole delikatne, ale bardzo mocne cztery skrzydełka – po dwa z każdej strony tułowia.

Dlaczego pszczoła bzyczy?

Skrzydełka podczas lotu ruszają się w niebywałym tempie ok. 200 poruszeń na sekundę. Te szybkie uderzenia skrzydełkami powodują efekty dźwiękowe, które odbieramy jako bzyczenie.

Dlaczego miód jest zdrowy?

Miód jest bogaty w minerały i witaminy. Jest naturalnym zastrzykiem energii, który pomaga zapobiec zmęczeniu i dodaje sił.

Kto rządzi w ulu?

W ulu „rządzi” królowa – matka, jest ona większa od zwykłej pszczoły, żyje ok 3 – 5 lat. Tylko ona znosi jaja, z których rodzą się pszczoły. Jest władcą absolutnym – kontroluje wszystkie pszczoły w ulu za pomocą chemicznych sygnałów.

Jakie pszczoły są w ulu?

– robotnice – w dużej ilości samice wykonują wszystkie prace w ulu i poza nim

– matka pszczela – tzw. Królowa, która znosi jajeczka (czerw),

– trutnie – samce, których funkcja ogranicza się do zapłodnienia matki.

3. Już wiesz, że pszczoły są bardzo pracowite i skąd się wzięło powiedzenie: Pracowity jak pszczoła. Teraz kolej na Ciebie – sprawdzimy, czy jesteś tak samo pracowity. Na początek idź do swojego pokoju i posprzątaj zabawki. Połóż je na wyznaczone półki, ułóż książeczki na regale, z pomocą dorosłego zaściel łóżko. Zmęczyłeś się? Na pewno masz jeszcze dużo siły na kolejne zadania 🙂

4. Wytnij guziki i wykonaj zalecone zadania. Możesz użyć guzików, które masz w domu 🙂

5. Na pewno zgłodniałeś. Sprawdź, czy masz miód w domu. Jeśli tak, poproś rodzica, aby dał Ci spróbować. Określ smak i wygląd miodu: słodki, kwaśny, słony, gorzki, żółty, pomarańczowy, gęsty, rzadki itp. Możesz też rozrobić miód z wodą i wypić. Smacznego 🙂

6. Wiesz, kto bardzo lubi miodek? Niedźwiadki. A największym łasuchem, jakiego znam jest miś Puchatek. Posłuchaj i rób to, co miś:

Kubuś Puchatek obudził się rano i bardzo mocno ziewnął (ziewanie). Poczuł, że jego brzuszek jest pusty, wyruszył więc do lasu na poszukiwanie miodu. Idzie wyboistą drogą (dotykamy czubkiem języka do każdego ząbka na górze i na dole), rozgląda się na prawo ( czubek języka do prawego kącika ust), i na lewo ( czubek języka do lewego kącika ust). Stanął nad wysokim drzewem i zobaczył dziuplę, z której wypływał pyszny miodzik. Kubuś więc zaczął wspinać się na drzewo. Sięgnął łapką do dziupli i wyjął ją oblepioną miodem. Oblizał całą dokładnie ( wysuwamy język z buzi i poruszamy nim lekko do góry i na dół). Podczas jedzenia Puchatek pobrudził sobie pyszczek. Teraz próbuje go wyczyścić ( oblizuje językiem wargi). Misiu poczuł, że jego brzuszek jest pełen. Gdy doszedł do domku był bardzo zmęczony. Położył się do łóżeczka i zasnął ( chrapiemy).

7. Pamiętasz zadanie tygodniowe? Zatańcz z pszczółką Mają 🙂

8. Na obrazku są plastry miodu. Możesz pokolorować na żółto tyle plastrów, ile wykonasz zadań:

  • zrób 6 przysiadów,
  • wyjrzyj przez okno i wymień nazwy pięciu rzeczy, które zobaczysz
  • ułóż wieżę z 8 klocków
  • połóż 4 klocki po swojej prawej stronie i 2 klocki po lewej. Policz, ile jest wszystkich klocków razem
  • podziel wyrazy na sylaby: misiu, mak, niezapominajka, miodek, pszczoła, ul, kaczeńce
  • daj buziaka rodzicom i rodzeństwu
  • zjedz wybrane warzywo lub owoc, które masz w domu
Jeśli Ci się udało pokolorować wszystkie plastry – brawo! Jeśli nie – nie martw się, następnym razem się uda 🙂

9. Pamiętasz jak się nazywa dom pszczół? To ul. Zbuduj ul z klocków LEGO – poproś rodzica, aby zrobił zdjęcie i wyślij do mnie 🙂

10. Wybierz nie mniej niż trzy zadani i wykonaj je:

Policz plastry miodu i wpisz odpowiednią cyfrę do okienka
Rysuj po śladzie
Pokoloruj
Połącz pszczółkę z jej cieniem
Znajdź różnice
Zaprowadź pszczółkę do ula

To był bardzo pracowity dzień 🙂 Teraz pora na odpoczynek – połóż się, zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś na wiosennej łące. Potem możesz wyjść na dwór i pobawić się lub pomóc w przydomowych pracach 🙂