Sokole oko

Drodzy Rodzice, wiemy doskonale, jak ogromną rolę odgrywa w naszym życiu wzrok. Aby się o tym przekonać, wystarczy na chwilę zamknąć oczy i poruszać się po pokoju, albo wykonać jakąś prostą czynność. Spostrzeganie wzrokowe (czyli percepcja wzrokowa) uczestniczy we wszystkich działaniach człowieka. Odpowiedni poziom rozwoju percepcji wzrokowej umożliwia dziecku m.in. rozpoznawanie kształtów, liter, cyfr, naukę czytania i pisania, stosowanie reguł ortografii, wykonywanie zadań arytmetycznych. Dzisiaj kilka przykładów zabaw ćwiczących spostrzegawczość:

  1. Słońce i deszcz
    Przygotuj dwa kartonowe kwadraty. Na jednym narysuj słońce, a na drugim deszcz. Ustal wraz z dzieckiem miejsce w pokoju, które będzie jego „domkiem”. Kiedy powiesz „słońce świeci” i uniesiesz w górę rysunek słońca, dziecko wstaje, spaceruje, biega. Kiedy maluch usłyszy zapowiedź „deszcz pada” i zobaczy rysunek przedstawiający deszcz, musi jak najszybciej powrócić do „domu”. Z czasem, żeby utrudnić zabawę, można zacząć pomijać zapowiedzi słowne.

2. Chińskie cienie
Posadź dziecko naprzeciwko ściany, a z tyłu ustaw lampę. Strumień światła skieruj na ścianę. Stojąc za dzieckiem „rzucaj” na ścianę cienie najróżniejszych zabawek i przedmiotów – misia, lalki, samochodu, plastikowego kręgla, itd. Poruszaj nimi, ustawiaj je z boku, tyłu. Dziecko powinno odgadnąć, czyje to cienie, chociaż starasz się utrudnić mu to zadanie. Potem, oczywiście może nastąpić zmiana ról.

3. Pomóż Kopciuszkowi
Teraz zabawa w segregowanie, ciekawa zwłaszcza dla dziewczynek.
Przygotuj torebkę wypełnioną jednakową ilość ziaren, różniących się kształtem (np, fasola i soczewica, groch i pestki dyni – ważne żeby ziarna nie były zbyt małe) i dwa pojemniki. Możesz też po prostu wysypać na stół zmieszane ze sobą ziarna. Oczywiście ilość ziaren powinna być dostosowana do wieku dziecka

Opowiedz maluchowi początek bajki o Kopciuszku. Kiedy dojdziesz do zadania, które zła macocha kazała wykonać Kopciuszkowi, wyjaśnij dziecku, że nawet z pomocą gołębi Kopciuszek nie zdąży na czas poukładać osobno ziaren fasoli i soczewicy. Poproś malucha żeby pomógł Kopciuszkowi i pokaż mu, w jaki sposób trzeba sortować ziarna. Po skończonej pracy, podziękuj dziecku za pomoc w imieniu Kopciuszka, który teraz może iść na bal. A może wy też urządzicie bal dla misiów i lalek?

W krainie rękawiczek
Do dużego pudełka lub koszyka wrzuć wszystkie rękawiczki, jakie znajdziesz w domu: letnie i zimowe, damskie, męskie i dziecinne, rękawiczki do sprzątania i do pracy w ogrodzie, narciarskie, chirurgiczne, itp. Pozwól maluchowi pobuszować w pudełku, a potem poproś go żeby posegregował rękawiczki w pary, jednocześnie określając jakie jest ich przeznaczenie, kto je nosi, itp. Rękawiczki bez pary, odkładajcie oddzielnie, może potem zrobicie z nich rękawiczkowy teatrzyk?

Oczywiście segregować można wiele innych rzeczy, np.: klocki, liście o odmiennym kształcie, kolorowe guziki, a także przedmioty codziennego użytku, np. sztućce.

4. Co się zmieniło?

Ułóż w rzędzie 5 różnych zabawek (piłka, samochód, klocek, lalka, miś). Dziecko powinno przyjrzeć się układowi zabawek i go zapamiętać. Kiedy się odwróci zamień miejscami 2 zabawki. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, które przedmioty zmieniły swoje położenie. Oczywiście po dobrze wykonanym zadaniu zamieniacie się rolami.

Zadanie można urozmaicić chowając jedną z zabawek. Zadaniem dziecka jest wówczas odgadnięcie, czego brakuje.

5. Zadania na kartce:

Policz i narysuj tyle kropek, ile jest poszczególnych elementów lub wpisz odpowiednią cyfrę

Kochani, życzę Wam udanego weekendu 🙂 Buziaki!