Witaj lato!

Dzień dobry 🙂 Motylki, dzisiaj powitamy kolejną porę roku: lato. Przypomnij sobie wszystkie pory roku: wiosna, lato, jesień, zima.

  1. Posłuchaj piosenki:

Opowiedz rodzicowi, co zapamiętałeś. Jeśli chcesz, możesz nauczyć się śpiewać całej piosenki lub tylko refrenu.

2. Teraz mama lub tata opowiedzą Ci historyjkę. Naśladuj to, co słyszysz: „Za chwilę ruszamy na letnią wycieczkę. Najpierw jednak musimy spakować potrzebne rzeczy do plecaka. Wkładamy do niego ubrania, buty, kilka par skarpet, dużo jedzenia, picie, lornetkę i dziennik podróży. Plecak nie chcę się zamknąć, więc musimy się troszkę go przygnieść kolanem. Zakładamy plecak i ruszmy w góry. Musimy pokonać strumyk skacząc po kamieniach. A teraz idziemy bardzo stromą ścieżką. Plecak jest bardzo ciężki, posuwamy się noga za nogą. Teraz wsiadamy do pociągu i ruszamy nad morze. Zdejmujemy plecak, ubranie, pod którym mamy już kostium kąpielowy i wskakujemy do morza. Pływamy, nurkujemy. Później kładziemy się na plaży i odpoczywamy. Na pamiątkę zbieramy muszelki – chodzimy po plaży, szukamy, schylamy się i podnosimy. Teraz szybko biegniemy do pociągu i wracamy do domu, gdzie zdejmujemy plecaki, siadamy na podłodze i z oglądamy nasz dziennik podróży.”

3. Posłuchaj wiersza Ewy Bałczewskiej pt.”Za co lubimy lato”:
Za co lubimy lato?
Za słońce co jasno świeci,
za bawiące się na podwórku dzieci,
za leśne poziomki, maliny, jagody,
za spacery z rodzicami do parku, na lody,
za wakacje, wyjazdy nad morze, jeziora i w góry,
za babki z piasku i lot latawca hen wysoko w chmury.
A za co jeszcze lubimy lato?
Za łąkę pełną kwiatów, biedronek i bąków,
za żabki kumkające koncerty wieczorne,
za kolorową tęczę co cudnie się mieni,
za parki ze śpiewem ptaków w soczystej zieleni.
I lato za to lubimy…
Że daleko jeszcze do zimy!

A za co Ty lubisz lato?

4. Nazwij obrazki, podziel nazwy na sylaby. Podskocz tyle razy, ile jest sylab w wyrazie.

Jeśli potrafisz, wskaż pierwszą głoskę w wyrazie.

5. Pewien chłopiec – Wojtuś potrzebuje Twojej pomocy. Mama poprosiła go, żeby posegregował ubrania z ostatniego prania. Spośród tych, które mama wyciągnęła z pralki, Wojtuś musi wybrać swoje. Ubrania siostrzyczki ma zostawić, mamusia za nią je poukłada, bo Anusia jest jeszcze malutka. Oprócz tego, że Wojtek musi znaleźć swoje ubrania, to musi podzielić je jeszcze na te jesienno-zimowe, które już nie przydadzą się w nadchodzących dniach lata i umieścić je w szafie. Natomiast ubrania letnie, które będą idealne na zbliżającą się porę roku, Wojtuś musi schować do komody. To jak, pomożesz koledze?

6. Wykonaj wybrane zadania:

Baw się dobrze 🙂