Wtorek z dinozaurem

Dzisiaj przeniesiemy się w czasy prehistoryczne 🙂

Przepis na masę solną:

Czego potrzebujesz?

1 szklanka mąki, 1 szklanka soli, ½ szklanki wody.

Jak zrobić?

Wsyp mąkę i sól do miski. Wymieszaj. Powoli dolewaj wodę, jednocześnie wyrabiając ciasto, aż masa uzyska gładką konsystencję i… gotowe!

Uwaga!

Jeżeli chcesz zabarwić masę, najlepiej dodaj naturalne składniki, np. kakao, cynamon, kurkumę, paprykę itd. Figurkę można też  po utwardzeniu pomalować farbami.
Jeżeli doklejasz do siebie oddzielne elementy, posmaruj je odrobiną wody.

Masa solna nie nadaje się do jedzenia!

Z masy solnej możesz zrobić dużo pięknych ozdób. Możliwości są nieograniczone, a koszt samej masy bardzo niewielki. To doskonały „materiał” plastyczny dla dzieci, które bardzo chętnie lepią, formują i modelują.

W związku z tym, że ostatnio w przedszkolu rozmawialiśmy o dinozaurach, oglądaliśmy ilustracje, maskotki, figurki – możemy własne dinozaury ulepić z masy solnej (zamiast masy solnej można oczywiście wykorzystać plastelinę lub modelinę). Do dzieła!

Dla bardziej wytrwałych – można wykonać makietę z wykorzystaniem kamyków, drewnianych klocków, domowych kwiatów, np. paprotek itp. Czekamy na zdjęcia 🙂

A skoro już jesteśmy w temacie mąki podsunę kilka pomysłów, jak jeszcze można ją wykorzystać do zabawy:

1. Grafomotoryka – do podłużnego naczynia wsyp mąkę. Piszcie kształty, szlaczki palcem lub patyczkiem. Aby mieć czyste pole wystarczy delikatnie potrząsnąć pojemnikiem i wyrównać zawartość.

2. Archeolog – Do pojemnika wsyp mąkę, wrzuć drobne zabawki i zasyp je mąką. Delikatnymi podmuchami lub pędzelkiem niech dziecko ich szuka.

3. Niezawodnym i smacznym pomysłem, który zawsze się sprawdza jest wspólne pieczenie ciasteczek lub pieczywa.

Oczywiście zabawa z mąką wiąże się z bałaganem, ale przecież potem można wspólnie z dzieckiem posprzątać 🙂 To też świetna zabawa 🙂