Zabawy w domu

Drodzy Rodzice,

 w wyniku zaistniałej sytuacji od dzisiaj na naszej stronie internetowej będziemy zamieszczać propozycje zabaw i zajęć dla dzieci. Zapraszamy do korzystania z wybranych propozycji.

Mamy wiele możliwości wspierania rozwoju naszych dzieci, bez wychodzenia z domu. Na początek podaję adresy stron, które są pełne wiedzy, ale przede wszystkim zachęcają do zabawy.

Oto one:            

Pisupisu.pl– to portal udostępniający zbiór zadań, gier i czytanek również dla dzieci przedszkolnych, dla których przygotowano różnego rodzaju gry rozwijające spostrzegawczość i pamięć.

Ciufcia.pl– gry dla dzieci, proste i przyjemne. Zaprojektowane z myślą o dzieciach w wieku 2-6 lat. Gry są opracowane tak, aby wspierać prawidłowy rozwój najmłodszych. Są bezpieczne, bez przemocy. Dostępne w wersji mobilnej. Wystarczy pobrać aplikację.

DomowyPrzedszkolak.plSerwis zawierający gry, darmowe zabawy edukacyjne, kolorowanki do druku, labirynty, szlaczki, teksty piosenek, zagadki, maski, laurki oraz inne materiały, które pomogą zorganizować czas w domu. Czyli wszystko w jednym miejscu.

Lulek.tvSerwis będący interaktywną, baśniową krainą, po której mali goście mogą beztrosko „chodzić”  i odkrywać przeróżne miejsca łącząc zabawę z nauką.

Yummy – gry dla przedszkolakówTo część serwisu YUMMY przeznaczona dla najmłodszej kategorii wiekowej dzieci.

                Dzisiaj chciałabym też zaproponować materiały, które mogą pomóc w zachęcaniu dzieci do częstego i dokładnego mycia rąk. Wszyscy dobrze wiemy, jak ważne jest teraz dbanie o higienę, ale dzieci często o tym zapominają. Zachęcam, aby rozmawiać z dziećmi o tym, co teraz dzieje się w związku z pandemią. Dzieciom z pewnością trudno jest zrozumieć obecną sytuację: dlaczego nie chodzimy do przedszkola, rzadko wychodzimy z domu, nie odwiedzamy znajomych i dziadków. Warto z nimi o tym porozmawiać, wyjaśnić, co to są wirusy i dlaczego się przed nimi bronimy. Na pewno najlepszą metodą na poradzenie sobie z tą sytuacją będzie wasz wspólnie spędzony czas.

Mycie rąk –

Aby mycie rąk było dokładniejsze i trwało odpowiednio długo możecie nauczyć się wierszyka np.

Sio zarazki:

Sio zarazki z moich dłoni!
Zaraz mydło was przegoni.
Mycia rączek znam zalety
tuż po wyjściu z toalety.

Przed jedzeniem również sam
ręce wkładam wprost pod kran,
by obiadek smaczny był
i bym zawsze w zdrowiu żył.

Możecie też dwa razy zaśpiewać piosenkę „Wlazł kotek na płotek”.

Polecam również piosenki, które znajdziecie na youtube:

 Mydło lubi zabawę, Fasolki : https://www.youtube.com/watch?v=kq4NULDhx5M

Higiena: https://www.youtube.com/watch?v=QaFHWfeVI6A

Bajka o myciu rąk: https://www.youtube.com/watch?v=fxxx2myt_eI

Wirusy-

Zachęcam do rozmowy o wirusach – czym są i jak się przed nimi bronić. Świetnym pretekstem do rozmowy o wirusach jest wiersz J. Brzechwy „Katar”.

Materiały dla dzieci o koronawirusie znajdziecie tutaj:

https://660919d3-b85b-43c3-a3ad-3de6a9d37099.filesusr.com/ugd/64c685_1325b26f2d954d108cbc769afedcadd3.pdf

Przypominam o akcji „Pocztówka od przedszkolaka” .  Inspirujemy się nawzajem – sfotografowane kreatywne zabawy z dziećmi można wysyłać na utworzone grupy WhatsApp . (Wysłanie zdjęcia oznacza zgodę na jego publikację na profilu przedszkola – strona i Facebook).