Spacer po Warszawie
Dzień dobry, dzisiaj opowiem o pewnym mieście, które pełni bardzo ważną rolę w naszym kraju. Posłuchaj legendy o tym, jak powstała Warszawa – stolica Polski, czyli miasto, w którym znajdują się najważniejsze urzędy państwowe.
- „Wars i Sawa” (na podstawie legendy W. Chotomskiej):
Dawno temu, kiedy nasz kraj pokrywała nieprzebyta puszcza, w samym jej sercu nad Wisłą żył młody rybak o imieniu Wars. Pewnego dnia gdy szedł nad rzekę by zarzucić sieci usłyszał piosenkę:
Siedem Fal mnie strzeże i siedem błyskawic.
Kto się ich nie lęka, niech się tutaj zjawi.
Piosenkę śpiewała dziewczyna, która głos miała tak piękny i dźwięczny, że
Wars nie zawahał się ani chwili.
– Niczego się nie boję! – zawołał. Wskoczył do swej łodzi i popłynął. Jednak ledwie odbił od brzegu rozpętała się straszliwa burza.
– Roztrzaskamy ci wiosła! – syczały błyskawice.
– Porwę twoje sieci na strzępy ! – ryczał wicher.
– Zatopimy łódź! – groziły fale.
Ale Wars płynął tak szybko, że ani wicher, ani fale, ani błyskawice nie mogły go dogonić. Kiedy był już na samym środku rzeki, wśród wzburzonych fal ujrzał dziwną postać: półrybę – półdziewczynę. Była to syrena. Zdziwił się Wars. Podpłynął bliżej. Wyciągnął rękę. Syrena podała mu tarczę i miecz i powiedziała:
– Mam na imię Sawa. Teraz ty broń mnie, rzeki i miasta.
A potem było jak w bajce – żyli długo i szczęśliwie dzielny Wars i piękna Sawa, a zgoda syreny na małżeństwo z człowiekiem sprawiła, że rybi ogon zamienił się w nogi. Na pamiątkę tego zdarzenia powstało miasto, a jego nazwa od imion bohaterów… Warszawa.
Odpowiedz na pytania:
– Jak miał na imię rybak, który mieszkał w puszczy nad rzeką Wisłą?
– Co sprawiło, że wsiadł on do swej łodzi i popłyną Wisłą?
– Kogo Wars ujrzał wśród wzburzonych fal?
– Jak miała na imię syrena, którą ujrzał Wars?
– Jakie przedmioty dostał Wars od Sawy?
– Jak nazywa się miasto, które znajduje się w miejscu, gdzie spotkali się Wars i Sawa?
2. Popatrz na ilustrację. Warszawa zaznaczona jest na mapie czerwonym punktem. Niebieska wstęga, która przecina Polskę to Wisła – najdłuższa rzeka w naszym kraju. Pokaż palcem, jak Wisła przepływa przez Polskę zaczynając od gór.
3. Znajdź niebieską papier, szarą tekturę lub gazetę. Wytnij 3 lub 4 paski o równej szerokości i długości. Znajdź najszerszy i najwęższy pasek, najdłuższy i najkrótszy, ułóż paski: od najszerszego do najwęższego , od najkrótszego do najdłuższego.
A może ułożysz Wisłę w swoim pokoju? Nie wiesz jak? Wystarczą klocki: ułóż je jeden za drugim, tak, aby „przepływały” przez cały pokój 🙂
4. Teraz zapraszam Cię na wirtualny spacer po Warszawie:
Co spodobało Ci się najbardziej? Opowiedz o tym mamie lub tacie.
5. Wiesz, jaki jest najwyższy budynek w Warszawie? To Pałac Kultury i Nauki. Zbuduj go z klocków:
6. Kiedyś w stolicy mieszkał król i królowa, którzy rządzili królestwem. Mieszkali w zamku, na którym często odbywały się wielkie bale oraz turnieje rycerskie.
7. Wykonaj wybrane zadania związane z legendą o Warsie i Sawie: