Biedronki

Biedronka jest owadem, a dokładnie chrząszczem z rodziny biedronkowatych. W Polsce spotykamy biedronki dwukropki i siedmiokropki. Każdy ogrodnik wie, że biedronka jest pożyteczna: zjada szkodniki roślin – mszyce, czerwce, gąsienice…
Popatrzcie na ilustracje poniżej. Po lewej stronie widzicie biedronki polskie: dwukropkę i siedmiokropkę, a po prawej azjatyckie, które zagrażają krajowym biedronkom i gryzą.

Popatrzcie na cykl rozwojowy biedronki. Z maleńkich jajeczek wylęgają się bardzo żarłoczne larwy – czarne z żółtymi kropkami. Po 3 tygodniach larwy przekształcają się w poczwarki, z których po ok. 7 dniach wychodzi biedronka taka, jaką często widzicie na łące.


Policzcie kropki każdej biedronki i wskażcie odpowiednia liczbę.


Wykonajcie ćwiczenia grafomotoryczne.


Znajdźcie na obrazku biedronki, pokolorujcie obrazek.


Zachęcamy do wykonania pracy plastycznej.
Potrzebne będą: zielony papier, czerwony papier, czarny marker, klej, farby akwarelowe, nożyczki, biała kartka z bloku technicznego.
Najpierw pomalujcie tło na kolor brązowy i niebieski i poczekajcie aż wyschnie. Wytnijcie podłużne paski z zielonego papieru (źdźbła trawy) i przyklejamy do tła. Następnie wytnijcie kółeczka w kolorze czerwonym (możecie sobie je odrysować od nakrętek). Wycięte kółka przyklejcie w dowolnych miejscach na obrazku. Czarnym markerem dorysujcie biedronkom główki, kropki i nóżki.


Możecie uzupełnić następujące karty pracy:
– 5 latki str. 42, 43 i 44;
– 6 latki str. 44, 45 i 46.