Dzień Książki

Moi drodzy dziś Międzynarodowy Dzień Książki. Czy wiecie jak powstają książki, jeśli nie zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu.


Przypomnijmy sobie teraz zasady korzystania z książek. Mamy nadzieję, że o wszystkich pamiętacie.


Posłuchajcie opowiadania pt.: „Bajka o zmęczonej książce z bajkami” którego autorem jest Eliza Sarnacka-Mahoney (czyta p.Kasia).

  • Dlaczego książka była zmęczona?
  • Co się przytrafiło postaciom z różnych bajek?
  • Jak dzieci traktowały książkę?
  • W jaki sposób książka uciekła?
  • Kto znalazł i naprawił książkę?
  • W jaki sposób dbała o książkę córeczka pana kierowcy?

Pamiętacie, że książki nie lubią, gdy zagina się ich rogi. Przedstawiamy pomysł na nietypową zakładkę – myszkę. Jeśli wykorzystacie większą kartkę zakładka będzie większa.


Ty samym sposobem możecie wykonać zupełnie inne zakładki. Dajemy Wam kilka pomysłów, może Wy wymyślicie coś innego.


Policzcie książki na poszczególnych obrazkach i wskażcie odpowiednią liczbę pod nimi.

Sprawdźcie czy potraficie uporządkować książki. Musicie oczytać, na której półce i w którym rzędzie się znajduje dana książka, a następnie wpisać odpowiednie współrzędne przy poszczególnych książkach, np. brązowa książka jest na polu 1A.


Na koniec mamy dla Was pomysł na zabawę w tworzenie bajek.
Przygotujcie trzy pudełka. Do jednego włóżcie zapisane słowa – tytuły książek, imiona głównych bohaterów, nazwy bajkowych miejsc.
W drugim pudle zgromadźcie rekwizyty, które występują w znanych Wam bajkach – mogą być rzeczywiste lub narysowane albo wydrukowane.
W trzecim pudełku przygotujcie przedmioty codziennego użytku – podstawka do jajek, patelnia, worek do prania delikatnych rzeczy, ołówek, piórka, kamienie, etc. Z zamkniętymi oczami po kolei każdy z Was losuje po jednym przedmiocie z każdego pudełka i układa swą opowieść. (Można dzieciom pomóc rozpoczynając: dawno, dawno temu, żyła sobie… która…) Możecie również próbować kontynuować wzajemnie swoje bajki, zapisać je lub stworzyć do nich ilustracje.