Eko – zadania

Fruzia dba o środowisko, segreguje zawsze wszystko. Z przyjaciółmi śmieci zbiera z lasów, z ulic je zabiera. W kolorowe pojemniki wrzuca papier, szkło, plastiki, a kolory dobrze zna więc to idzie jej raz, dwa…Fruzia to sympatyczna lalka mieszkająca w przedszkolu razem z innymi pluszakami. Nasza bohaterka pomaga dzieciom rozwiązywać problemy i uczy ich pozytywnego podejścia do życia.

Podziel słowa papier, plastik, śmieci, szkło, ekologia…na sylaby. Podaj przykłady słów zaczynających się od głoski „e”, „p” i „f”.

Fruzia – ekologiczny blues

Zapraszam do zabaw z zakrętkami.

Ile głosek słyszysz?

Dorosły głoskuje proste słowa a dziecko układa zakrętki – tyle, ile głosek w słowie / d-o-m, l-a-s, s-o-w-a, u-l-e, p-o-g-o-d-a, t-r-a-w-a…/

Powtórz wzór

Dorosły układa pewien wzór, schemat kolorystyczny zadaniem dziecka jest go odwzorować. Rozpocznijcie od 1-2 kolorów, 3-4 elementów, przechodząc do coraz bardziej skomplikowanych wzorów. Całość dostosujcie do wieku dziecka.

Przedłuż wzór

Wersja dla niego starszych dzieci. Podobnie jak w poprzedniej zabawie dorosły układa ciąg nakrętek wg. określonego przez siebie schematu, zadaniem dziecka jest odkryć schemat i przedłużyć powstały wzór.

Łowienie nakrętek

Zabawa świetnie wpływa na precyzję ruchów dziecka, a dodatkowo jest świetną atrakcją. Zabawa ta sprzyja rozwojowi motoryki ręki, oceny na oko, precyzji ruchów i poprawie humoru, przecież wszystkie dzieci lubią chlapać się w wodzie!

Wykładanie figur, cyfr, liter podobnych na wzór

Poproście dziecko by układało dowolne wzory lub znane mu cyfry i litery. Starsze dzieci mogą układać wymyślone wzory. Ograniczeniem jest tylko ich wyobraźnia. Dorosły może układać wzory, w których pozostawi wolne miejsca, a zadaniem dziecka będzie je uzupełnić.

Twist – zaproś do tańca całą rodzinę.

Chodzą rączki po pianinie, każda rączka z tego słynie, że paluszków ma aż pięć, każdy z nich ma zagrać chęć… Chodzą nóżki po podłodze, każda z nich się zginać może, bo kolanka mają dwa tańczą twista jak się da…chodzą w tańcu też bioderka, każda strona bardzo giętka, gdyż bioderka tańczyć chcą i do twista też się rwą…

Zadania Eko – bystrzaka

Policz i wpisz cyferki lub ułóż odpowiednią ilość kredek.
Zakoduj kolorowe ubranka.
Bystre oko – policz nakrycia głowy .
Wystarczy taśma i przechodzimy tak, żeby nie zerwać przeszkody.