Międzynarodowy Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci, które jest obchodzone na całym świecie.
Inicjatorem powstania tej uroczystości był Światowy Związek Ochrony Dzieciństwa (The International Union for Protection of Childrenhood), którego przewodnim celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie, szczególnie przed wojną, krzywdą i głodem.
Zarówno w Polsce, jak i sąsiednich krajach tj. np.: Czechy, Słowacja, Ukraina święto to obchodzi się 1 czerwca. Tego dnia na terenie całego kraju odbywają się festyny, zabawy i inne atrakcje plenerowe dedykowane najmłodszym. 1 czerwca w Polsce obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
W Francji i Włoszech dzień ten jest świętowany 6 stycznia jako Dzień Rodziny. Dlaczego tego dnia? Bo właśnie 6 stycznia w kościele katolickim obchodzi święto Trzech Króli, którzy nieśli dary do Jezuska. Zgodnie z tradycją dzieci otrzymują od rodziców papierowe korony i mogą liczyć na spełnianie drobnych zachcianek. Obdarowani są także ciasteczkami z wróżbą, która przewiduje dalsze losy rodziny.
W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia, w rocznicę Święta Niepodległości dla podkreślenia faktu, że to właśnie dzieci są przyszłością narodu. W ten dzień dzieci nakładają stroje narodowe, tańczą, śpiewają i puszczają latawce.
W Japonii z myślą o dzieciach obchodzi się dwa święta: chłopców i dziewczynek. 5 maja japońscy chłopcy spędzają czas ze swoimi ojcami, tworząc własnoręczne ozdoby w kształcie ryby. Kolorowe karpie wykonane z papieru wywiesza się na drzwiach domu, bądź w ogrodzie. Symbolizują one siłę, determinację i walkę z przeciwnościami losu, gdyż ta ryba może płynąć nawet pod prąd najbardziej żywiołowych i szybkich strumieni.
Co ciekawe, według japońskich legend, celem karpia jest przemiana w smoka, który charakteryzuje się wyjątkową dobrocią. Stawiane maszty z rybami są oznaką życzenia pomyślności swoim dzieciom, by dzielnie i z odwaga szły przez życie. Ponadto, w domach eksponowane są figurki i lalki przedstawiające wielkich bohaterów, zaś na terenie całego kraju organizowane są liczne imprezy dla dzieci. Natomiast 3 marca obchodzony jest dzień dziewczynek, które wspólnie z rodzicami przygotowują wystawę lalek w tradycyjnych strojach. Właśnie w tym dniu odbywa się w Japonii Festiwal Lalek, podczas którego odprawia się modlitwy za zdrowie i szczęście dziewczynek.
Argentyńskie dzieci swoje święto celebrują w drugą niedzielę sierpnia.
W Australii w czwartą środę października, zaś na Węgrzech w ostatnią niedzielę maja.
Choć w różnych rejonach świata święto to jest obchodzone w innych dniach, to celebrowane jest podobnie, dzieci dostają drobne upominki i spędzają czas ze swoimi rodzicami.

Jesteśmy dziećmi
1. Czy jesteś z Afryki,
Czy też z Ameryki,
Nie jest ważne gdzie mieszkamy,
Bo jesteśmy tacy sami.
ref. Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości!
Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości!
Chcemy by często tulono nas
I żeby miło płynął nam czas.
2. Czy mówisz po polsku,
Czy też po japońsku,
Wszyscy dobrze rozumiemy,
Czego tak naprawdę chcemy.
ref. Jesteśmy dziećmi! …


Posłuchajcie piosenki o prawach dzieci.


Posłuchajcie wiersza


Popatrzcie na tablice przedstawiające prawa dzieci.


Jeśli macie ochotę wykonajcie któreś z poniższych zadań.
Życzymy Wam wiele radości z okazji Waszego święta oraz wspaniałej zabawy.