Dzień dobry. Dzisiaj zwracam się do Was drodzy Rodzice.

Bardzo często mogę zaobserwować jak Wasze dzieci podejmują czynności usprawniające grafomotorykę. Myślę, że nawet nieświadomie wspieracie ćwiczenia ręki swoich dzieci, nawet w pracach domowych. Wspólnie pieczecie ciasta, plewicie, sadzicie, siejecie, majsterkujecie, te wszystkie czynności wyrabiają ogólną sprawność rąk Waszego dziecka.

Ciągle zachęcamy do nauki samodzielności dzieci, też nie bez powodu. Czynności takie jak: ubieranie się, a szczególnie próby zakładania skarpet, zapinanie guzików i suwaków, przewlekanie, wiązanie sznurowadeł, prawidłowe trzymanie łyżki, mycie rąk to doskonałe ćwiczenie motoryczne u dzieci,

Dostaję też od Was sygnały, że dzieci czasem mają trudności z daną literą, cyfrą czy ogólnie ze szlaczkami. Chcę Państwa uspokoić. Dziecko kończąc edukację przedszkolną nie musi jeszcze pisać ładnych liter/cyfr, ale jego dłonie mają uzyskać gotowość do podjęcia nauki pisania, dlatego tak ważne jest codzienne wykonywanie ćwiczeń usprawniających motorykę małą (Motoryka mała to takie czynności, jak:  pisanie, ugniatanie, rysowanie, malowanie, chwytanie,)

Przedstawiam propozycje ćwiczeń grafomotorycznych:

• budowanie z klocków,
  • układanie puzzli,
  • przypinanie klamerek – np. wieszanie prania
  • zakręcanie, odkręcanie nakrętek
  • nawlekanie koralików, makaronu, guzików
  • nawijanie, zawiązywanie sznurka,
  • przewlekanie sznurowadeł,
  • lepienie, ugniatanie, wyklejanie zabawy plasteliną, ciastoliną, modeliną itp.
  • malowanie rękami, malowanie farbami, zamalowywanie dużych powierzchni pędzlem
  • rysowanie różnorodnymi przyborami plastycznymi (kredką, węglem, ołówkiem),
  • rysowanie szlaczków,
  • rysowanie po śladach, obrysowywanie przedmiotów, kalkowanie obrazków
  • łączenie kropek,
  • odwzorowywanie rysunków zgodnie ze wzorem,
  • kolorowanie rysunków,
  • przesypywanie ziaren, kaszy makaronu lub innych,
  • zgniatanie kulek ze zużytych gazet
  • wydzieranki z papieru,
  • wycinanie nożyczkami,
  • stęplowanie i dziurkowanie,
  • rysowanie po ziemi długim patykiem, rysowanie kredą po chodnikach,
  • rzucanie i łapanie piłki,
  • toczenie piłki do celu,
  • przerzucanie woreczka z lewej do prawej ręki,
  • rzucanie do celu,

Pamiętajmy, że mały ruch zawsze wywodzi się od dużego. A motoryka duża to nic innego jak ruch całego ciała. Takie rodzaje aktywności ruchowe jak bieganie, turlanie, chodzenie, skakanie, jazda na rowerze oraz wiele innych czynności możemy ćwiczyć na własnym podwórku.

Pozdrawiam, życzę miłych wrażeń ze wspólnych małych, wielkich odkryć. Życzę powodzenia.