W teatrze lalek

Kochani, dzisiaj chciałam zaprosić Was na wycieczkę. Wybierzemy się do teatru lalek, czyli tam, gdzie aktorami są lalki. Oczywiście lalki same nie mówią i się nie poruszają – pomagają im w tym lalkarze – czyli artyści teatralni.

  1. Obejrzyj film:

Odpowiedz na pytania:

  • Jak nazywa się miejsce dla widzów?
  • Jak nazywa się miejsce, gdzie występują aktorzy?
  • Ile i jakie sceny zwiedziłeś w tym teatrze?
  • Kto był twoim przewodnikiem?
  • Zastanów się, czy byłeś już w teatrze? Pamiętasz na jakim przedstawieniu? Podobało ci się?

2. Teraz ty zostaniesz aktorem. Wcielisz się w wiele postaci, które mogą wystąpić na scenie. Posłuchaj i odzwierciedlaj ruchem treść opowiadania:

Jesteś na spacerze, rozglądasz się dookoła i patrzysz uważnie. Widzisz znajomą postać – to jest Pinokio– pajac z drewna. On nie jest tak zwinny jak ty. Ma sztywne nogi i sztywne ręce. Pokaż, jak porusza się pajacyk. Pajacyki uwielbiają skakać. Umiesz skakać tak jak pajack?

Teraz mijasz krasnoludki. One są małe, ale bardzo pracowite. Codziennie zamiatają podłogę, zmywają talerze, wieszają pranie, podlewają kwiatki. Takie małe, a wykonują tyle różnych czynności – zrób to samo.
Spójrz, co to za starszy pan? To Rybak ze złotą rybką. Pokaż, jak rybka pływała w wodzie, zanim została złowiona. Rybak codziennie pływał łodzią. Musiał się ciężko napracować, bo wiosłowanie wymaga dużo sił. Czy ty potrafisz wiosłować? Zamień się teraz w rybaka, który płynie łodzią. Twoje ręce zamienią się w wiosła.

Zobacz, co to za zwierzę chowa się za drzewem. To smok. Na szczęście on śpi. Jak wiesz z bajek smok był bardzo zły, pożerał nie tylko owce, ale i ludzi. Postaraj się chodzić cichutko, aby nie zbudzić złego smoka.

Już jesteś bezpieczny. Teraz spotkamy się z Wróżką. Wróżka potrafi czarować. Niech rodzic będzie wróżką i spróbuje Cię zamienić w różne przedmioty. Kiedy usłyszysz muzykę ( lub klaskanie w dłonie), będziesz biegał po pokoju, a kiedy muzyka przestanie grać , zamienisz się np. w dywan. Co robi dywan? Leży i się nie rusza. /kotek/motyl/chmura/woda/.

Pewnie jesteś zmęczony? Wracasz z wycieczki do swojego pokoju. Żeby było szybciej – lecisz samolotem.
Czy podobała Ci się wycieczka? Połóż się na dywanie i odpocznijcie chwilkę po podróży 🙂