Wiosenna matematyka

Kochani,

Dzisiaj kilka pomysłów na zadania matematyczne, do których pomoce mogą zrobić dzieci:

1. Na kartce odrysowujemy koła np. z filiżanki. Dzielimy koło na pół, dorysowujemy główkę, tak, żeby powstała biedronka. Na jednym skrzydełku każdej biedronki rysujemy kropki, drugie zostawiamy puste. Wycinamy koła takiej samej wielkości, przecinamy na pół i również rysujemy kropki. Zadaniem dziecka jest dopasować skrzydełka biedronek wg tej samej ilości kropek.

Zadanie można urozmaicić układając na drugim skrzydełku guziki, kamyczki, czy monety.

• Wycinamy koła (mogą być w różnych kolorach lub jednym). Na każdym z nich piszemy cyfry (w zależności od umiejętności dzieci np. 1-10).  Zadaniem dziecka jest ułożenie kół z cyframi w odpowiedniej kolejności. Dla dzieci starszych można zastosować równania, których wyniki dają kolejne liczby. Powstanie nam dżdżownica, którą dziecko może ozdobić: narysować lub dokleić wycięte słońce, chmury, trawę, kwiaty itp.
  • Wycinamy małe kółka w różnych kolorach. Układamy rytmy, wg których dziecko musi dokończyć układanie. Takie dżdżownice również można ozdobić wg własnego pomysłu.
  • Znajdźcie w domu jak najwięcej przedmiotów w jednym kolorze, np. zielonym. Liczymy je, następnie grupujemy wg kategorii (zabawki, ubrania, rośliny…). Wskażcie, których jest najwięcej, których najmniej.
  • A na koniec dodawanie: