Biedroneczki są w kropeczki

Biedroneczki – kropeczki

Biedroneczki są w kropeczki, o tym każde dziecko wie. Z biedronkami – kropeczkami razem pobawimy się. Biedronka fruwa nad łąką, gdy świeci jej złote słonko. Gdy chmura nadciąga z daleka, biedronka pod listek ucieka. O wyszło słoneczko, możemy iść na wycieczkę. Pójdziecie z nami? Kto na spacer ma ochotę, niech się spieszy: raz, dwa, trzy. Trzeba znaleźć siedem kropek, taki jest początek gry. Biedronka fruwa nad łąką, gdy świeci jej złote słonko. Gdy chmura nadciąga z daleka, biedronka pod listek ucieka. Biedroneczko, fruń do nieba, przynieś mi kawałek chleba.

Biedronka. Proponowane opowiadanie przybliży dzieciom poznanie roli biedronki w przyrodzie. Nie wszystkie wiedzą jak pożytecznym jest owadem.

Do ogrodu przyfrunęły biedronki.
– Jak tutaj ładnie. Tyle pięknych kwiatów. Odpocznijmy chwilkę.
Nagle usłyszały wołanie.
– Ratunku! Ratunku! Oj! Boli! Kto mi pomoże?!
Biedronki uważnie rozejrzały się dookoła. W pobliżu miejsca, gdzie postanowiły odpocząć zakwitł piękny krzak róży. Tymczasem złośliwe mszyce zjadały jego liście.
– Zaraz się z wami rozprawimy! – biedronki szybko zabrały się do pracy, połykając szkodniki. Kiedy skończyły, było już prawie ciemno.
– Dziękuję za pomoc – odezwała się róża. Mocniej zapachniała i rozwinęła pąki.
– My mamy teraz pełne brzuszki, a ty jesteś cała i zdrowa – odpowiedziały biedronki i odfrunęły.

Biedronka najczęściej zamieszkuje pola, łąki, miejskie parki, sady oraz ogrody. Dorosłe osobniki zimują – w kryjówkach na korze drzew i w ściółce, wśród opadniętych liści.

Ciekawostki o biedronkach

1. Czerwona biedronka z czarnymi kropkami, często spotykana w całej Europie nazywa się biedronką siedmiokropką.

2. Biedronka nazywana jest bożą krówką

3. Biedronki potrafią latać z prędkością nawet 60 km/h.

4. Owad ten może wzlecieć na wysokość nawet 1000 metrów.

5. Biedronki mogą lecieć bez przerwy ponad 2 godziny.

Biedroneczka – RYSOWANE WIERSZYKI. Spróbuj sam/a narysować biedronkę.

Policz kropki biedronki i zaznacz odpowiednia cyfrę

Z pomocą rodzica przeczytaj samogłoski

Połącz w pary listek z biedronką wypowiadając wyraźnie sylaby. Zakoduj obrazek.

Wytnij biedronki i przenieś je na łąkę za pomocą słomki / zasysając je/.

Kreśl po śladzie