Dzień małego naukowca

„Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. – Konfucjusz

23 czerwca przedszkolaki w zabawnych fryzurach i zaopatrzone w fartuszki zamieniły się w prawdziwych naukowców. Osobiście przeprowadzały różne eksperymenty i przekonały się, że można wykorzystać do nich rzeczy, które każda mama ma w kuchni. Sprawdziły co się stanie z jajkiem włożonym do octu i jak można „wyprać” pieniądze. Próbowały zgasić ogień i napompować balon bez dmuchania. Zrobiły efektowną lampę z oleju i przeprowadziły kontrolowany wybuch wulkanu. Malowały również na mleku, ale największym hitem była ciecz nienewtonowska i slime – glutek, którego dzieci przelewały przez ręce, ugniatały, wałkowały i rozciągały bez końca.
    Na prośbę przedszkolaków podajemy przepis na gluta:
Mieszamy w pojemniczku 50ml bezbarwnego kleju w płynie (zwykły do papieru) z  60-70 ml wody i opcjonalnie odrobiną barwnika spożywczego. Do płynu dodajemy krople Aphtin 10 g – do kupienia w aptece bez recepty (my dodaliśmy całe opakowanie) i mieszamy tężejącą substancję do całkowitego połączenia składników i glutek gotowy. Ważne, żeby dzieci po zabawie dokładnie umyły ręce, a gluta przechowujemy w zamkniętym pojemniku itp.

{gallery count=2}galeria/2015_2016/62{/gallery}